DSC_7268

Introduktion
Svart-Vitt serien är klubbens egna lokala träningstävlingsformat.
Vi träffas och kör tävlingar om 5-6 specialsträckor på de bästa stigarna runt om Göteborg.
Tävlingen avslutas allt som oftast med after-race i form av fika och kanske en grill om vädret tillåter.

Tävlingsformat och regler
Vi försöker hålla serien så enkel och opretentiös som möjligt.
De regler som finns, samt en kort sammanfattning av tävlingsformatet kan man läsa här.

Kalendern för årets SvartVitt ser ut som följer.
Även ESS deltävlingar ligger med, så hjälp för att hitta rätt Enduro race under året.
Bekräftade tävlingar, kommer köras på utsatt datum
Preliminära tävlingar kommer köras, men datumet är inte 100% satt än.

Anmälan till tävlingarna brukar i regel öppna 1-2 veckor före tävlingen. Medlemmar i GSC får mail utskick när anmälan öppnar. Är man inte medlem får man hålla utkik på happyride för att se när anmälan öppnar.

2 April Avslutad Årekärr Ingemar Gustavsson
9e April Avslutad Vättle Gerry
22a/23e April Vallåsen ESS
13e/14:e Maj Änggården ESS
28e maj Avslutad Bollekollen Anders Lantz
17e Juni Avslutad Stenungsund Evileas (Andreas L)
10e/11e Juni Gesunda ESS
6e/7e Juli Åre ESS
26e Augusti Bekräftad Hisingsparken Andreas, Sverker,Lars
Början september Preliminär Sandsjön
Spåhagavägen
Anders Lantz
16e/17e September Falun ESS
Slutet av september Preliminär Änggården Johan Lindblad, Andreas Haag

Till dig som arrangerar
Det finns några hjälp dokument för att hantera den tekniska biten runt tidtagningen.
Om du ska arrangera, läs först och främst kom ihåg listan i god tid innan tävlingen.
När tävlingen närmar sig och du vill fördjupa dig, så finns även en mer detaljerad instruktion.

Tabellen – 2017
Dam klass

placering Namn poäng Årekärr
2 April
Vättle
9 April
Bolle
kollen
Stenung
sund
1 Jessica Ek 1200 400 (1) 400 (1) 400 (1) 0 (0)
2 Jenny Bådenmalm 750 0 (0) 0 (0) 350 (2) 400 (1)
3 Hanna Neftonsson 620 0 (0) 0 (0) 320 (3) 300 (4)
6 Helena Sjödahl 600 0 (0) 0 (0) 280 (6) 320 (3)
7 Kajsa Olsson 350 0 (0) 0 (0) 0 (0) 350 (2)
4 Emelie 300 0 (0) 0 (0) 300 (4) 0 (0)
5 Linda Jönér 290 0 (0) 0 (0) 290 (5) 0 (0)
8 Kajsa Duvinger 290 0 (0) 0 (0) 0 (0) 290 (5)

Herr och dam klass

placering Namn poäng Årekärr
2 April
Vättle
9 April
Bolle
kollen
Stenung
sund
1 Jimmy Johansson 1130 290 (5) 300 (4) 260 (8) 280 (6)
2 Fredrik Svensson 1040 0 (0) 350 (2) 290 (5) 400 (1)
3 Stefan Torstensson 870 190 (15) 250 (9) 220 (12) 210 (13)
4 Edvin Mellergård 800 320 (3) 280 (6) 200 (14) 0 (0)
5 Henrik Grunander 800 270 (7) 210 (13) 0 (0) 320 (3)
6 Anders Lantz 760 0 (0) 290 (5) 210 (13) 260 (8)
7 Andreas Haag 750 0 (0) 400 (1) 350 (2) 0 (0)
8 Tobias Dahlberg 730 180 (16) 260 (8) 0 (0) 290 (5)
9 Ingemar Gustavsson 625 240 (10) 240 (10) 145 (20) 0 (0)
10 Hans Häggqvist 620 170 (17) 270 (7) 180 (16) 0 (0)
11 Peter Kloke 580 350 (2) 0 (0) 0 (0) 230 (11)
12 Johan Mattsson 545 0 (0) 230 (11) 135 (22) 180 (16)
13 Johan Söderlund 510 0 (0) 0 (0) 240 (10) 270 (7)
14 Mikael Kruusval 495 210 (13) 0 (0) 170 (17) 115 (26)
15 Andreas Lipschütz 440 0 (0) 0 (0) 190 (15) 250 (9)
16 Johan Nicander 430 0 (0) 0 (0) 230 (11) 200 (14)
17 Sebastian Fransson 400 400 (1) 0 (0) 0 (0) 0 (0)
18 Olle willhelmsson 400 0 (0) 0 (0) 400 (1) 0 (0)
19 Johan evergård 390 0 (0) 0 (0) 150 (19) 240 (10)
20 Pontus Olofsson 350 0 (0) 0 (0) 0 (0) 350 (2)
21 Pontus Bard 320 0 (0) 320 (3) 0 (0) 0 (0)
22 Adam Landh 320 0 (0) 0 (0) 320 (3) 0 (0)
23 Jessika Ek 315 0 (0) 200 (14) 115 (26) 0 (0)
24 Filip Eklund 300 300 (4) 0 (0) 0 (0) 0 (0)
25 Tony Green 300 0 (0) 0 (0) 300 (4) 0 (0)
26 Anders Callerud 300 0 (0) 0 (0) 130 (23) 170 (17)
27 Markus Segerlind 300 0 (0) 0 (0) 0 (0) 300 (4)
28 Marcus Andersson 280 280 (6) 0 (0) 0 (0) 0 (0)
29 Fabian weibull 280 0 (0) 0 (0) 280 (6) 0 (0)
30 Gerry Bohm 280 0 (0) 170 (17) 0 (0) 110 (27)
31 Miguel Hedman 275 135 (22) 140 (21) 0 (0) 0 (0)
32 Emil Claesson 270 0 (0) 0 (0) 270 (7) 0 (0)
33 Stefan Niklasson 265 115 (26) 150 (19) 0 (0) 0 (0)
34 Richard Claar 265 0 (0) 0 (0) 120 (25) 145 (20)
35 Johan Joelsson 260 260 (8) 0 (0) 0 (0) 0 (0)
36 Andreas Näs 250 250 (9) 0 (0) 0 (0) 0 (0)
37 Wictor Jacobsson 250 0 (0) 0 (0) 250 (9) 0 (0)
38 Tobias Börjesson 245 0 (0) 145 (20) 100 (29) 0 (0)
39 Olof Esping 245 0 (0) 0 (0) 110 (27) 135 (22)
40 Jenny Bådenmalm 235 0 (0) 0 (0) 95 (30) 140 (21)
41 Joachim Lindkvist 230 230 (11) 0 (0) 0 (0) 0 (0)
42 Lars Wallström 230 95 (30) 135 (22) 0 (0) 0 (0)
43 Markus Adolfson 225 0 (0) 0 (0) 105 (28) 120 (25)
44 Jimmy Pettersson 220 220 (12) 0 (0) 0 (0) 0 (0)
45 Martin Jöner 220 0 (0) 220 (12) 0 (0) 0 (0)
46 Henrik Stjernberg 220 0 (0) 0 (0) 0 (0) 220 (12)
47 Joachim Blom 200 200 (14) 0 (0) 0 (0) 0 (0)
48 Sebastian Raketen 190 0 (0) 190 (15) 0 (0) 0 (0)
49 Hanna Neftonsson 190 0 (0) 0 (0) 90 (31) 100 (29)
50 Andreas sjöblom 190 0 (0) 0 (0) 0 (0) 190 (15)
51 Tony Bohm 180 0 (0) 180 (16) 0 (0) 0 (0)
52 Helena Sjödahl 165 0 (0) 0 (0) 60 (37) 105 (28)
53 Andreas Nilvander 160 160 (18) 0 (0) 0 (0) 0 (0)
54 Emmilie 160 0 (0) 160 (18) 0 (0) 0 (0)
55 Sebastian Melkersson 160 0 (0) 0 (0) 160 (18) 0 (0)
56 Rikard Eriksson 160 0 (0) 0 (0) 0 (0) 160 (18)
57 Sebastian ”Raketen” Melkersson 150 150 (19) 0 (0) 0 (0) 0 (0)
58 Niklas Laxing 150 0 (0) 0 (0) 0 (0) 150 (19)
59 Viktor Allerby 145 145 (20) 0 (0) 0 (0) 0 (0)
60 Moisés Clemente 140 140 (21) 0 (0) 0 (0) 0 (0)
61 Jonas Bengtsson 140 0 (0) 0 (0) 140 (21) 0 (0)
62 Jonas Lindgren 130 130 (23) 0 (0) 0 (0) 0 (0)
63 Kajsa Olsson 130 0 (0) 0 (0) 0 (0) 130 (23)
64 Andreas Andersson 125 125 (24) 0 (0) 0 (0) 0 (0)
65 Niclas Ek 125 0 (0) 0 (0) 125 (24) 0 (0)
66 David Pettersson Draganis 125 0 (0) 0 (0) 0 (0) 125 (24)
67 Jessica Ek 120 120 (25) 0 (0) 0 (0) 0 (0)
68 Gerry 110 110 (27) 0 (0) 0 (0) 0 (0)
69 Tony Strömberg 105 105 (28) 0 (0) 0 (0) 0 (0)
70 Loris K.R. Cwyl 100 100 (29) 0 (0) 0 (0) 0 (0)
71 Kajsa Duvinger 95 0 (0) 0 (0) 0 (0) 95 (30)
72 Magnus Andersson 85 0 (0) 0 (0) 85 (32) 0 (0)
73 Emelie 80 0 (0) 0 (0) 80 (33) 0 (0)
74 Linda Jönér 75 0 (0) 0 (0) 75 (34) 0 (0)
75 Lars wallsröm 70 0 (0) 0 (0) 70 (35) 0 (0)
76 Fredrik Nordström 65 0 (0) 0 (0) 65 (36) 0 (0)

Deltävlings resultat

Årekärr
Årekärr_results(2)

Vättle
Vättle_results

Bollekollen

Stenungssund