Resultat för Mtbstore Enduro Challenge 2015

mtbstore_logga_staende_svart_final

Tävlingssidan finns arkiverad här!

Resultat PHOTOCHALLENGE BY GÖTEBORGS STIGCYKLISTER

Kolla in alla schyssta bilder från fototävlingen på länken ovan!

Slutgiltiga resultat för femte deltävlingen i ESS

plats Namn Total tid Tid SS1 Tid SS2 Tid SS3 Tid SS4 Tid SS5 Klass Klubb
Tävling Herrar
1 Alexander Kangas 9:34 2:00 1:41 1:42 2:14 1:57 Tävling Herrar Spårvägens OK
2 Jon Bokrantz 9:43 2:00 1:40 1:47 2:20 1:56 Tävling Herrar Göteborgs stigcyklister
3 David Axelsson 9:47 2:00 1:43 1:49 2:17 1:58 Tävling Herrar Eksjö CK
4 Oliwer Kangas 9:53 2:03 1:46 1:47 2:18 1:59 Tävling Herrar Team Tcm
5 Klas Öberg 9:54 2:00 1:42 1:53 2:18 2:01 Tävling Herrar Göteborgs stigcyklister
6 Tommy Johanson 10:13 2:08 1:49 1:52 2:22 2:02 Tävling Herrar Falu IK
7 Mattias Nilsson 10:18 2:04 1:48 1:56 2:26 2:04 Tävling Herrar Team Bioracer Merida
8 Magnus Darvell 10:21 2:06 1:48 1:57 2:30 2:00 Tävling Herrar Team Bioracer Merida
9 Manfred Kronbrink 10:25 2:05 1:48 2:00 2:28 2:04 Tävling Herrar Göteborgs stigcyklister
10 ”Kristian ””Vilse””” Jakobsson 10:26 2:08 1:52 1:57 2:29 2:00 Tävling Herrar FK Friskus-Varberg
11 Damian Phillips 10:29 2:08 1:55 1:56 2:28 2:02 Tävling Herrar Fricyclisterna
12 Mårten Rooth 10:33 2:07 1:49 1:55 2:36 2:06 Tävling Herrar Knivsta CK
13 Anton Karlsson 10:37 2:10 1:52 2:01 2:28 2:06 Tävling Herrar Ulricehamns OK
14 Stefan Persson 10:43 2:01 1:43 1:49 2:18 2:52 Tävling Herrar OK Hammaren
15 Sebastian Enduro Zartmann 10:54 2:18 1:53 2:00 2:33 2:10 Tävling Herrar GSC
16 Simon Johansson 10:56 2:06 1:56 1:59 2:40 2:15 Tävling Herrar IK HERO
17 Jonas Forslind 10:57 2:18 1:57 2:00 2:32 2:10 Tävling Herrar Göteborgs stigcyklister
17 Emil Jonsson 10:57 2:08 1:52 2:02 2:38 2:17 Tävling Herrar Gävle OK
19 Martin Lundgren 11:11 2:16 1:52 2:03 2:46 2:14 Tävling Herrar SCS Racingteam CK
20 Andreas Hellberg 11:17 2:12 1:50 2:06 2:42 2:27 Tävling Herrar Gbgstigcyklister
21 Patrik Eklunda 11:18 2:12 1:57 2:05 2:48 2:16 Tävling Herrar Adventure Racing Club
21 Jason Hallqvist 11:18 2:13 1:50 2:16 2:39 2:20 Tävling Herrar Täby OK
23 Björn Axelsson 11:19 2:17 1:58 2:15 2:38 2:11 Tävling Herrar Volvo OK Skövde
24 Björn Petterson 11:22 2:19 1:58 2:03 2:47 2:15 Tävling Herrar Hellbikers SC
25 Carl Sandberg 11:29 2:24 2:02 2:08 2:42 2:13 Tävling Herrar Göteborgs stigcyklister
25 Kristofer Nilsson 11:29 2:17 1:54 2:20 2:43 2:15 Tävling Herrar Göteborgs stigcyklister
27 Thomas Lenherr 11:30 2:15 2:06 2:09 2:44 2:16 Tävling Herrar Goteborg Stigcklister
28 Anton Odbro 11:32 2:20 1:57 2:14 2:44 2:17 Tävling Herrar Göteborgs stigcyklister
29 Fredrik Zander 11:33 2:19 1:59 2:19 2:39 2:17 Tävling Herrar Täby OK
30 Niklas Bergström Nordberg 11:36 2:18 2:10 2:09 2:44 2:15 Tävling Herrar MK Orion
31 Johan Qvick 11:39 2:17 2:06 2:10 2:49 2:17 Tävling Herrar SkövdeCK
32 Erik Johanson 11:44 2:08 1:49 2:02 3:45 2:00 Tävling Herrar CK Master
33 Henrik Lilja 11:51 2:25 1:58 2:07 2:53 2:28 Tävling Herrar CFBC
34 Emil Dahllöf 11:52 2:15 1:53 2:10 2:40 2:54 Tävling Herrar Lidingö ck
35 Martin Holm 11:54 2:24 2:07 2:13 2:54 2:16 Tävling Herrar Creme Fraiche BC
36 Magnus Källström 11:56 2:23 2:00 2:12 2:58 2:23 Tävling Herrar CF Fricyklisterna
36 Magnus Friman 11:56 2:21 2:12 2:15 2:44 2:24 Tävling Herrar OK Tyr
36 André Jensen 11:56 2:26 2:03 2:07 2:48 2:32 Tävling Herrar Göteborgsstigcyklister
39 Fredrik Andersson 12:07 2:28 1:59 2:21 2:50 2:29 Tävling Herrar CK Wheelsucker
40 Jonas Franzén 12:10 2:23 2:11 2:11 2:58 2:27 Tävling Herrar Lerums CK
41 Carl Heiwall 12:14 2:26 2:10 2:21 2:53 2:24 Tävling Herrar CK Wheelsucker
42 Per Thomas Strååt 12:18 2:26 2:06 2:23 2:56 2:27 Tävling Herrar Adventure Racing Club
43 Johan Landh 12:31 2:26 2:02 2:20 3:09 2:34 Tävling Herrar Täby OK
44 Mattias Seeman 12:41 2:30 2:17 2:17 3:08 2:29 Tävling Herrar SMACK
45 Dan Almberg 13:03 2:43 2:19 2:24 3:04 2:33 Tävling Herrar CK Wheelsucker
46 Linus Palmblad 13:04 2:29 2:21 2:34 3:13 2:27 Tävling Herrar Eskilstuna OL
47 Robert Nyberg 13:06 2:35 2:28 2:26 3:07 2:30 Tävling Herrar Göteborgs stigcyklister
48 Martin Koitrand 13:08 2:39 2:28 2:34 3:06 2:21 Tävling Herrar Västerås CK
49 Clas Johansson 13:32 2:38 2:24 2:30 3:15 2:45 Tävling Herrar if Hallby mtb
50 Alexander Jägersvärd 13:38 2:24 2:09 2:13 4:37 2:15 Tävling Herrar Göteborgs SK
51 Wictor Dahlström 13:39 2:41 2:31 2:26 3:22 2:39 Tävling Herrar CFBC
52 Andy White 13:41 2:48 2:26 2:32 3:22 2:33 Tävling Herrar Åre Bergscyklister
53 Andreas Mildner 13:52 2:42 2:23 2:32 3:34 2:41 Tävling Herrar CF Fricyklisterna
54 Patrik Redvall 13:53 2:44 2:33 2:39 3:15 2:42 Tävling Herrar Göteborgs stigcyklister
55 Styrbjörn Bergdahl 13:57 2:37 2:19 2:37 3:36 2:48 Tävling Herrar Göteborgs stigcyklister
56 Daniel Luoto 14:11 2:44 2:22 2:44 3:40 2:41 Tävling Herrar Göteborgs stigcyklister
57 Niclas Selin 14:24 2:48 2:43 2:47 3:19 2:47 Tävling Herrar Enköping Ck
58 Johan Spångberg 14:29 2:50 2:46 2:47 3:23 2:43 Tävling Herrar Knivsta CK
59 Pablo Vergara 14:49 2:51 2:48 2:43 3:36 2:51 Tävling Herrar Trollhättans SOK
60 Niklas Gram 15:09 2:20 2:00 5:31 2:54 2:24 Tävling Herrar Creme Fraiche Bicycle Club
61 André Amonsson 15:42 2:49 2:57 2:56 4:08 2:52 Tävling Herrar Åre Bergscyklister
62 Johan Stenman 17:07 3:08 3:28 3:16 4:02 3:13 Tävling Herrar Falu IK
63 Markus H willander 17:29 2:54 2:50 5:09 3:40 2:56 Tävling Herrar Almby IK
64 Jonas Wärnberg 17:43 3:09 3:43 3:16 4:32 3:03 Tävling Herrar Alingsås SC
Tävling Damer
1 Cecilia Thomasson 11:54 2:26 2:08 2:08 2:49 2:23 Tävling Damer Östersunds OK
2 Mette Marie Kronborg 12:27 2:30 2:05 2:22 2:59 2:31 Tävling Damer Team Slettestrand
3 Joline Johansson 13:23 2:45 2:24 2:34 3:10 2:30 Tävling Damer Drammen CK
4 Sara Lundqvist 14:04 2:43 2:27 2:46 3:22 2:46 Tävling Damer AXA SportsClub
5 Hanna Oleträ 14:05 2:55 2:27 2:31 3:27 2:45 Tävling Damer Åre Bergscyklister
Motion Herrar
1 Anders Persson 9:47 2:03 1:40 1:45 2:13 2:06 Motion Herrar Göteborgs SK
2 Mattias Holge Holmgren 10:26 2:11 1:47 1:58 2:27 2:03 Motion Herrar Göteborgsstigcyklister
3 Olle kängan Wedin 10:40 2:15 1:52 1:59 2:28 2:06 Motion Herrar Hellbikers
4 Johan Storm 11:05 2:14 2:02 2:04 2:34 2:11 Motion Herrar Mtbstore
5 Pontus Olofsson 11:23 2:20 1:56 2:08 2:40 2:19 Motion Herrar Göteborgs stigcyklister
6 Viktor Åsander 11:24 2:24 1:56 2:08 2:44 2:12 Motion Herrar Mtbstore
7 Andreas Haag 11:31 2:18 2:03 2:07 2:48 2:15 Motion Herrar GSC
8 Joakim Karlsson 11:39 2:22 2:05 2:05 2:46 2:21 Motion Herrar Bikebums
9 Jacob Johansson 11:41 2:24 2:04 2:08 2:45 2:20 Motion Herrar Hit the Dirt
10 Nils Kumar 12:06 2:21 2:18 2:13 2:53 2:21 Motion Herrar Saknar klubb
11 Emil Claesson 12:07 2:30 2:12 2:20 2:44 2:21 Motion Herrar Saknar klubb
12 Magnus Nilsson 12:08 2:28 2:04 2:25 2:53 2:18 Motion Herrar Göteborgs stigcyklister
13 Jonatan Odby 12:09 2:24 2:15 2:14 2:53 2:23 Motion Herrar CK Master
14 Rickard Petersson 12:16 2:25 2:07 2:18 3:01 2:25 Motion Herrar GSC
15 Johan Joelsson 12:17 2:30 2:16 2:18 2:53 2:20 Motion Herrar Göteborgs stigcyklister
15 Martin Blick 12:17 2:24 2:10 2:21 3:01 2:21 Motion Herrar bigupyourchest
17 Linus Arnekvist 12:20 2:24 2:14 2:26 2:56 2:20 Motion Herrar Saknar klubb
17 Fredrik Haglund 12:20 2:21 1:54 2:27 2:57 2:41 Motion Herrar Göteborgs stigcyklister
19 Jonas Anderö 12:21 2:27 2:14 2:16 2:54 2:30 Motion Herrar Saknar klubb
19 Johan Lindblaf 12:21 2:24 2:15 2:12 2:57 2:33 Motion Herrar Göteborgs stigcyklister
21 Gustaf Svanbro 12:25 2:24 2:18 2:12 3:07 2:24 Motion Herrar Saknar klubb
21 Jon-Gunnar Fredriksen 12:25 2:25 2:20 2:17 2:51 2:32 Motion Herrar Bikebums Oslo
23 Fredrik Svensson 12:29 2:28 2:09 2:35 2:53 2:24 Motion Herrar Göteborgs stigcyklister
24 Johan Hedlund 12:30 2:32 2:16 2:21 3:02 2:19 Motion Herrar GSC
25 Fredrik Nilsson 12:33 2:30 2:24 2:20 2:56 2:23 Motion Herrar VSC
25 Andreas Näs 12:33 2:36 2:19 2:15 2:59 2:24 Motion Herrar Torslanda MTB
27 Joakim Croy 12:37 2:28 2:09 2:22 3:00 2:38 Motion Herrar Saknar klubb
28 Jonas Pettersson 12:45 2:25 2:23 2:24 3:06 2:27 Motion Herrar Göteborgsstigcyklister
29 Oskar Rydblom 12:46 2:36 2:04 2:23 3:12 2:31 Motion Herrar Saknar klubb
30 Jonas Andersson 12:54 2:40 2:16 2:27 3:06 2:25 Motion Herrar Göteborgs SK
31 Tomas Nilsson 12:56 2:37 2:23 2:22 3:02 2:32 Motion Herrar Falu IK
32 Tony Green 12:57 2:34 2:24 2:28 3:04 2:27 Motion Herrar Göteborgs stigcyklister
32 Daniel Jönsson 12:57 2:31 2:23 2:22 3:09 2:32 Motion Herrar GSC
34 Per Jacobson 13:03 2:40 2:14 2:22 3:13 2:34 Motion Herrar Saknar klubb
34 Fredrik Gustafsson 13:03 2:25 2:33 2:27 3:00 2:38 Motion Herrar Göteborgs stigcyklister
34 Fredrik Fässberg 13:03 2:37 1:59 2:11 2:42 3:34 Motion Herrar Saknar klubb
37 Anders Lantz 13:08 2:32 2:16 2:21 3:13 2:46 Motion Herrar Göteborgs stigcyklister
38 Örjan Larsson 13:09 2:35 2:21 2:28 3:10 2:35 Motion Herrar Göteborgs stigcyklister
39 Jimmy Johansson 13:12 2:44 2:28 2:26 3:08 2:26 Motion Herrar Adventure Racing Club
40 Torbjörn Karlsson 13:14 2:37 2:29 2:32 3:08 2:28 Motion Herrar Göteborgs stigcyklister
41 Eric Zachrisson 13:17 2:39 2:23 2:30 3:13 2:32 Motion Herrar Göteborgs stigcyklister
42 Joachim Lom 13:24 2:34 2:36 2:26 3:14 2:34 Motion Herrar Göteborgs stigcyklister
43 Emil Håkansson 13:25 2:45 2:09 2:31 3:21 2:39 Motion Herrar Göteborgs stigcyklister
44 Niklas Wimnell 13:37 2:33 2:20 2:24 3:15 3:05 Motion Herrar Göteborgs stigcyklister
45 Anders Callerud 13:44 2:37 2:40 2:31 3:14 2:42 Motion Herrar Saknar klubb
46 Viktor Allerby 13:52 2:37 2:30 2:36 3:32 2:37 Motion Herrar Göteborgs stigcyklister
47 Tommy Apell 13:57 2:50 2:48 2:30 3:15 2:34 Motion Herrar Saknar klubb
48 Simon Rönnberg 13:59 2:40 2:24 2:38 3:28 2:49 Motion Herrar Saknar klubb
49 Patrik Erdegard 14:01 2:31 2:19 2:48 3:01 3:22 Motion Herrar Saknar klubb
50 David Holmgren 14:06 2:38 2:39 2:38 3:31 2:40 Motion Herrar CFFricyklisterna
51 Håkan Edman 14:12 2:51 2:31 2:42 3:24 2:44 Motion Herrar Fjärås AIK
52 Jonas Larsson 14:20 3:00 2:26 2:46 3:22 2:46 Motion Herrar Tractor Pullers
53 Stefan Linder 14:23 2:49 2:39 2:39 3:27 2:49 Motion Herrar Mariestadcyklisten
54 Anders Olhans 14:24 2:47 2:37 2:52 3:19 2:49 Motion Herrar IF Marin Väst
55 Henrik Anderson 14:27 2:50 2:28 2:47 3:31 2:51 Motion Herrar Wexiö Velo
56 Filip Berglund 14:29 2:36 2:04 3:44 3:26 2:39 Motion Herrar Växjö Stigcykligser
57 Filip Eklund 14:30 2:34 2:32 2:48 3:31 3:05 Motion Herrar Saknar klubb
58 Johan Nicander 14:45 2:36 2:21 2:26 4:51 2:31 Motion Herrar GSC
59 Jonas Wolmesjö 14:46 2:53 2:43 2:54 3:34 2:42 Motion Herrar OK Älgen
60 Ireneusz Kasztelan 14:47 2:55 3:03 2:37 3:32 2:40 Motion Herrar GSC
61 Per Johan Andersson 14:50 2:56 2:42 2:45 3:39 2:48 Motion Herrar Saknar klubb
61 Erik Holmberg 14:50 2:49 2:42 2:44 3:45 2:50 Motion Herrar GSC
63 Jesper Davelind 14:51 2:40 2:35 2:36 4:23 2:37 Motion Herrar CF Fricyklisterna
64 Elias Lindman 14:55 2:48 2:42 2:43 3:48 2:54 Motion Herrar Saknar klubb
65 Johan Borgede 15:04 2:47 2:48 2:53 3:32 3:04 Motion Herrar Friluftsfrämjandet MTB
66 Jonas Stewén 15:10 2:47 2:56 2:45 3:51 2:51 Motion Herrar Göteborgs stigcyklister
67 Björn Torstensson 15:20 2:52 3:00 2:58 3:32 2:58 Motion Herrar Falkenberg
68 Johan Evergård 15:34 2:51 3:18 2:52 3:38 2:55 Motion Herrar Stenungsunds OK
69 Mattias Eriksson 15:52 3:04 3:02 2:57 3:50 2:59 Motion Herrar Saknar klubb
70 Micke Ljungqvist 15:57 2:56 2:53 3:04 4:13 2:51 Motion Herrar Mölndals CK
71 Viktor Krüger 15:58 2:56 2:54 2:47 4:30 2:51 Motion Herrar Team Allmans
71 Joakim Nyman 15:58 3:04 3:06 2:47 3:57 3:04 Motion Herrar Saknar klubb
73 Anders Olsson 16:02 3:11 3:05 3:01 3:51 2:54 Motion Herrar Saknar klubb
74 Emanuel Hyltse 16:08 3:06 2:38 3:31 3:45 3:08 Motion Herrar Saknar klubb
75 Alvaro Diaz-Bolado 16:33 3:03 3:20 3:03 4:10 2:57 Motion Herrar Saknar klubb
76 Jimmy Berthag 16:38 2:49 2:51 3:18 4:35 3:05 Motion Herrar Falkenberg
77 Gustavo Centeno 16:45 3:05 3:11 3:00 4:21 3:08 Motion Herrar Saknar klubb
78 Viktor Having 17:06 2:55 4:04 3:01 4:12 2:54 Motion Herrar Saknar klubb
79 Ove Norberg 17:21 3:06 3:30 3:10 4:09 3:26 Motion Herrar Aker Rollers
80 Gunnar Welin 17:44 3:14 3:20 3:14 4:36 3:20 Motion Herrar Göteborgs stigcyklister
81 Tomas Wikman 17:51 3:00 2:49 5:14 3:35 3:13 Motion Herrar Saknar klubb
82 Andreas Schroff 18:04 3:08 3:28 3:21 4:40 3:27 Motion Herrar Göteborgs stigcyklister
83 Jeremy McClure 18:48 2:49 6:14 3:00 3:41 3:04 Motion Herrar Snake Bridge
84 Andreas Lipschütz 19:26 2:32 2:12 2:16 3:07 9:19 Motion Herrar GSC
85 Magnus Falk 21:08 3:12 3:16 6:49 4:25 3:26 Motion Herrar Team Flanell
86 Daniel Duran Murrieta 24:27 4:04 5:20 4:23 6:52 3:48 Motion Herrar Saknar klubb
87 Christer Berntsson 39:29 25:37 3:00 4:50 3:18 2:44 Motion Herrar Torslanda MTB
Motion Damer
1 Martine Walbye 14:47 2:57 2:46 2:44 3:32 2:48 Motion Damer Saknar klubb
2 Jessica Ek 15:23 2:53 3:09 2:55 3:37 2:49 Motion Damer GpIF
3 Anne Thorbjørn 16:50 3:21 3:07 3:11 4:04 3:07 Motion Damer Cycling Nord
4 Karin Sjölander 20:53 3:31 3:26 5:34 5:01 3:21 Motion Damer Göteborgs stigcyklister
Tävling Herrar
Christian Albihn DNF 2:48 2:00 2:01 11:57 DNF Tävling Herrar Göteborgs Cykeklubb
Motion Herrar
Jonas Bengtsson DNF 4:06 4:39 5:05 DNF 4:08 Motion Herrar Adventure Racing Club
Tävling Herrar
Johan Wadegård DNF 2:25 2:17 6:13 DNF DNF Tävling Herrar Volvo OK Skövde
Motion Herrar
Pontus Larsson DNF 2:30 4:32 2:36 DNF DNF Motion Herrar Göteborgs stigcyklister
Calle Conradsson DNF 2:51 28:26 DNF DNF DNF Motion Herrar Göteborgs stigcyklister
Jonas Blomster DNF 3:36 DNF DNF DNF DNF Motion Herrar Broken Riders
Filip Jönsson DNF DNF DNF DNF DNF DNF Motion Herrar Saknar klubb
Jonas Lindkvist DNF DNF DNF DNF DNF DNF Motion Herrar Frosta Multisport