Svart-Vitt 2015

Svart-Vitt serien är klubbens egna lokala träningstävlingsformat.
Vi träffas och kör tävlingar om 5-6 specialsträckor på de bästa stigarna runt om Göteborg.
Tävlingen avslutas allt som oftasat med after-race i form av fika och kanske en grill om vädret tillåter.

Deltävlingar

  1. Änggårdsbergen – 28e Mars
  2. Vättlefjäll – 12e April
  3. Lackarebäck (Vallée Suisse) – 12e Maj
  4. Horsickan – 16e Maj
  5. Vättlefjäll – 7e Juni
  6. Stenungsund – 14e Juni
  7. Hisingsparken – 3oe Augusti
  8. Bollekollen – 26e September

Resultat – 2015

Vi gratulerar Fredrik Fässberg till årets Vinst!
Vi använder samma poängsystem som EWS Herrar.
För varje deltagare så räknas enbart de bästa 5 deltävlingsresultatet in i totalpoängen.
Resultat för varje deltävlings kan ses längre ner på sidan.

placering Namn poäng
1 Fredrik Fässberg 2050
2 Pontus Larsson 1850
3 Yann Hervy 1820
4 Evileas 1730
5 Sverker Gustafsson 1710
6 Anders lantz 1670
7 Klas ”Släggan” Öberg 1500
8 Mattias Holmgren 1500
9 Andreas Haag 1500
10 Ingemar Gustavsson 1460
11 Joel-80 1450
12 Irus 1390
13 Fred_sv 1360
14 Fredrik Haglund 1350
15 Johan Niclasson 1320
16 Rille_P 1300
17 Fredrik Hogberg 1290
18 Andreas Sjoblom 1090
19 Pontus Olofsson 1040
20 Jon Bokrantz 920
21 Agil 880
22 Robin Olofsson 880
23 Holmbergen 870
24 Steffe-7005 790
25 PatrikHA 780
26 Lundo 710
27 John Ingemarson 690
28 Thomas Lenherr 650
29 Felt 620
30 Josefin Björkman 590
31 Oskar Rydblom/ Oskar12345678 570
32 Militärcykelmannen 550
33 Johan Evergård 510
34 Anders Persson 500
35 Mickee 500
36 Niklas Laxing 480
37 Gerry 460
38 Tony 455
39 Manfred Kronbrink 450
40 Kangan 450
41 Niklas Wimnell 450
42 Gustavo Centeno 440
43 Mikael Nordqvist 440
44 Anders Bäverås 430
45 Morgan 430
46 Crossmicke 420
47 Daniel Sjöhage 420
48 Emil 420
49 Carl Sandberg 400
50 Mattias Reman / Kolmajs 400
51 Anton Odbro 400
52 Filip jönsson 390
53 Anders Callerud/ anca25 380
54 Daniel Skarp 380
55 Kristofer Nilsson 370
56 Mathias Reman 370
57 Andre Jensen 370
58 Rikard Wennberg 360
59 Björn Wänström 360
60 Jonas Pettersson 360
61 Karsten 350
62 Edvin 340
63 hansson 340
64 Daniel Jönsson 330
65 Rikard Falk 330
66 Peter Beijer 320
67 Kristian Adelsund 310
68 stoneman 310
69 Erik Studer 280
70 Johan Lindblad / Limpan Lindblad 280
71 Björn Rosengren 280
72 Janne I 270
73 Tony Green / TGreen80 270
74 Patrik Pettersson 270
75 Olle Sparrmark 270
76 Forslind 260
77 Andreas Lundquist /Astraboy 260
78 Fredrik Munkby 260
79 Daniel Sjogren 250
80 Carl Crex Martin 250
81 Andreas Näs 250
82 Mattias Eriksson 250
83 Viktor Nilsson 240
84 Sebastian Dahlström 240
85 Simon Blide 230
86 Johan Ringner 230
87 Marie Wendin 230
88 Pontus Torstensson / Pontus12345678 230
89 Ricardo Morales / ric 220
90 Geir Ove 220
91 Christoffer 220
92 Viktor Allerby 210
93 Samuel Schön 200
94 Johan Borgede 200
95 Christian Nygård 200
96 Nicander 190
97 Jonas Bengtsson 170
98 Richard Claar 150

Deltävlingsresultat

Änggårdsbergen – 28e Mars

resultat_anggardenHappytråden för detta race

 

Vättlefjäll – 12e April

resultat_vattle1_2015Happytråden för detta race

 

Lackarebäck (Vallée Suisse) – 12e Maj

resultat_lackareback_2015

Horsickan – 16e Maj

resultat_horsickan_2015Happytråden för detta race

 

Vättlefjäll – 7e Juni

resultat_vattle2_2015Happytråden för detta race

Stenungsund – 14e Juni

resultat_stenungsund_2015Happytråden för detta race

 

Hisingsparken – 3oe Augusti

resultat_hisingsparken_2015Happytråden för detta race

 

Bollekollen – 26e September

resultat_bollekollen_2015Happytråden för detta race